Paravány a zástěny k rozčlenění prostoru i jako designový prvek

Paravány a zástěny k rozčlenění prostoru i jako designový prvek

Paravány mají svůj původ v Asii, především v čínské a japonské kultuře. Častokrát to byly doslova pozoruhodné rukodělné kousky. Už jen samotné označení „paravan“ v nás evokuje film pro pamětníky nebo historický snímek, ve kterém jako by se zastavil čas.

Vybavíme si záběry, kdy se hrdinka převléká za dělicí stěnou stojící někde v koutě pokoje a nepovolané oči vidí jen kousky oblečení, které buď přehodí přes stěnu anebo jen tak padnou na zem.

Co se konstrukce týče, jednalo se převážně o přenosné stěny složené ze tří nebo čtyř dřevěných rámů spojených panty a vyplněných látkou, dřevem, plátnem případně papírem. Pro tento účel většinou sloužily dřevěné rámy s výplní vyřezávanou z ušlechtilých dřevin. Historie zástěn začala jednoduchými deskami, ale dnes si výrobci lámou hlavy s mnohem náročnějšími řešeními a novými designy.

Kostra materiálu je většinou ze dřeva nebo z kovu. Vedle tradičního dřeva se používají i exotické dřeviny, například teak. Oblíbené jsou také kovy v matném i lesklém provedení.

Dělící příčky do bytů či kanceláří

Paravány poslouží jako skutečně stylové zástěny a znovu si nachází své místo v moderních domácnostech i jiných interiérech. S jejich pomocí lehce vykouzlíte koutek, ve kterém budete mít soukromí. Zakryjete s nimi prostor, kam by nemělo padnout nepovolané oko.
Pro snadnou manipulaci, přijatelnou cenu a množství tvarů, rozměrů a barevných nebo materiálových provedení si nacházejí paravány oblibu samozřejmě jako dekorační prvek.
Například japonské paravány s květinovými vzory na rýžovém papíře nebo paravány se širokou škálou přírodních motivů na plátně mohou zpestřit mnohé prostory, a přitom působit prakticky. Lze za nimi schovat poškozenou omítku, bojler v koupelně nebo nepoužívané dveře.

Zahradní paravány a venkovní využití

Pokud potřebujete vyčlenit prostor na rodinné posezení v restauraci nebo kavárně, můžete použít některý z bambusových paravánů. Jsou o něco těžší, mají však z tohoto důvodu vyšší stabilitu. Takový typ výplně je odolnější než plátno nebo papír a vypadá velmi elegantně. Zástěny z bambusu můžete použít i na terase nebo v zahradě. Před nepříznivými počasím je třeba ho schovat. Jsou to však lehké doplňky a dají se jednoduše poskládat a odložit, případně přesunout na jiné místo.

Užitečné i v moderním světě pracovišť

Přestože se v posledních letech uplatňuje při projektování kancelářských prostor trend tzv. open space řešení, i takové interiéry narážejí na své limity. Přeci jen potřeba určitého soukromí a snaha o lepší soustředění na práci vyvolává nutnost najít vhodné řešení jak pro individuální práci, tak pro činnost v týmu.

Variabilita použití paravánů se tak zvyšuje. Velmi snadno a rychle jimi rozdělíte prostor v místnosti. Umožňují velkou rozmanitost a rychlost členění prostor, pracovních míst, vytvoření buněk pro jednání, oddělení tiskáren a kopírovacích center. Většinou nejsou těžké, takže je můžete přenášet. Mnohdy se setkáme i s modely opatřenými pojízdnými kolečky.

Nejde jen o soukromí, ale i funkčnost

Dnes paravány mohou plnit i jiné funkce. Často se používají k oddělení pracovišť v masérských, kosmetických nebo kadeřnických salonech. Bílé paravány jsou vhodné například do prostor zdravotnických ambulancí.

To, že získáte jedinečný interiérový prvek, je jedna věc. Výběr paravánů je velmi široký, co se týká materiálů, designů i tvarů. Klasický paraván má obdélníkový nebo obloukovitý tvar. Vysoký bývá kolem 2 metrů a skládá se ze tří dílů. Může vyhlížet moderně i extravagantně, záleží, do jakého prostoru je určen. Samozřejmě za designové kousky provedené na míru si většinou připlatíte.

Zcela originálním kombinovaným prvkem a přímo technickou pomůckou může být akustický panel v provedení paravánu. Je opatřen textilním, například vlněným povrchem a díky různobarevnému provedení působí zároveň jako stylový doplněk a zároveň velice dobře absorbuje hluk a přispívá tak k příjemnějšímu pracovnímu prostředí v rušných místnostech.


23.4.2021

Doporučené odkazy

SCHIEDEL-komínové systémy
Společnost SCHIEDEL, a.s . je předním výrobcem komínových systémů na českém trhu s více než ...
RADION - Mgr.Stanislav Paleček
Firma RADION - Mgr.Stanislav Paleček se zabývá diagnostikou staveb od radonového průzkumu po ...
Knauf Praha, s. r. o.
Společnost Knauf Praha, s. r. o., působí na českém trhu v oblasti výroby a prodeje ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy