Zájem o zateplování je značný – ceny energií rostou, a pokud váš dům zrovna nepatří do kategorie „nízkoenergetický“ či „pasivní“, dříve či později to pocítíte. Ale můžete se tomu vyhnout – nejdostupnějším řešením je kvalitní izolace. Zvolíte-li prvotřídní materiály a vhodné provedení, návratnost investice je skutečně rychlá, vynaložené náklady se vrátí během několika let. Když přičteme zajímavé státní dotace, spousta lidí se rozhodne „jít do toho“.
Ale izolace, to není jen prosté držení tepla v domě. Od opravdu dobré izolace chceme něco víc. „Zabednění“ domu nekvalitními materiály může vytvořit tepelnou pohodu, ale problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Plesnivé stropy, hluk projíždějících automobilů, v létě nesnesitelné horko… Toho se ovšem při použití kvalitních izolací Isover nemusíte bát. Bydlíte poblíž frekventované silnice? Materiály pro stěny a podlahy vytvoří účinnou protihlukovou bariéru. Tepelné izolace zajistí nejen teplo během zimních měsíců, ale i příjemný chládek v horkém létě. V sortimentu firmy Isover je i unikátní fólie Isover Vario, kterou lze regulovat propustnost vlhkosti. Vyhnete se plísním, zajistíte snadné vysychání zdiva i trámů – a přitom můžete uvažovat o zatravněné střeše, dřívějším postrachu pro vlhkost v domě. Samozřejmostí je i odolnost proti šíření ohně a absolutní zdravotní nezávadnost. Všechny produkty jsou vyrobeny z přírodních, ekologicky nezávadných surovin.Všechny tyto vlastnosti Isover spojuje, cílem je vytvořit tzv. „multikomfortní dům“– ideální místo k odpočinku a relaxaci, klidné bydlení, které splňuje nejen nároky na spotřebu energie, ale zajistí obyvatelům tepelnou i zvukovou pohodu, účinné větrání a splní veškeré bezpečnostní nároky. To vše při dlouhé životnosti a tvarové stálosti dosažené pokročilou výrobní technologií.
Multi-komfortní dům x Standardní dům
Každý investor se snaží myslet ekonomicky a každou investici pečlivě zvažuje a zohledňuje její návratnost. Ekonomika, ochrana životního prostředí a komfort hrají hlavní roli právě při stavbě pasivních domů. Návratnost vyšší investice je ale v tomto případě zcela průkazná. K ochraně přírody jistě přispívá také energie, kterou nebylo nutné vyrobit a tedy došlo tímto způsobem k úspoře nezbytných nerostných zdrojů. V neposlední řadě i akustický komfort obývaného prostoru, který dává pasivnímu domu multi-komfortní standard bydlení.
Srovnání výhod a nevýhod standardních a multi-komfortních staveb:
Standardní dům
+ nižší počáteční investice (o cca 10%)
+ větší počet realizačních firem (jedná se o standardní stavbu)
– vysoké náklady na vytápění
– vyšší ostatní náklady spojené s užíváním
– akustické izolace vyhovují jen nutným normovým požadavkům
– nižší lukrativnost v případě budoucího prodeje
– nutnost vytápění a rozvodů tepla, snížená regulace tepla
– v případě nárůstu vlhkosti nebezpečí plísní (není zde kontrola či regulace vlhkosti)
Multi-komfortní dům
+ nízké náklady na vytápění díky pasivnímu řešení domu
+ nižší ostatní náklady spojené s užíváním (energeticky úsporné spotřebiče)
+ komfortní akustika konstrukcí
+ vysoká požární odolnost (u standardních rodinných domů často ani neřešena)
+ lukrativní stavba z hlediska budoucího prodeje
+ není nutné mít standardní zdroje vytápění ani otopná tělesa
+ regulace tepla i vlhkosti (zabránění přehřívání i vzniku plísní)
– vyšší počáteční investice (o cca 10%)
– menší počet odborně zdatných realizačních firem (s potřebnými zkušenostmi)
– je nutné kvalitní projektové i řemeslné řešení detailů (náročné i na čas)
– potřebná orientace k jižním stranám (přizpůsobení dispozičního řešení)
Multikomfortní dům Isover
Multi-komfortní dům je dům, kde je důraz kladen především na komfort bydlení. Tento typ domu řeší jak tepelnou pohodu, tj. minimální ztráty tepla, ale také klade důraz na akustiku, která stále častěji v poslední době stoupá na důležitosti a začíná být v popředí vlastního návrhu rodinného či bytového domu. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na požární bezpečnost, kterou by takový dům měl mít. Multi-komfortní dům, zkráceně MCH by měl splňovat tři základní parametry:
1. Minimalizace tepelných ztrát
Aby tuto část dům splňoval, musí mít vlastnosti pasivního domu, tj. maximální tepelnou ztrátu 15 kWh∙m-2∙a-1. Této hodnoty se nedosahuje lehce, často jeden či dva nevhodně řešené detaily mohou významně ovlivnit celkovou hodnotu tepelných ztrát. Dokladem o kvalitě zateplení je průkaz energetické náročnosti budovy, rámci EU jsou způsoby výpočtu velmi podobné, nicméně vlastní grafické vyjádření se často liší.
2. Akustický komfort
Tato část byla často opomíjená, ale je třeba jí věnovat náležitou pozornost. V normě jsou sice předepsány hodnoty vzduchové či kročejové neprůzvučnosti pro jednotlivé typy budov, nicméně ne vždy jsou tyto hodnoty na stavbě opravdu dodrženy. Navíc hluk z okolí každým rokem stoupá v souvislosti s nárůstem automobilové dopravy. Chceme-li standard či komfort, to si musíme zvolit hned na začátku, než začneme s projektem.
3. Požární bezpečnost
Tento faktor nabývá na významu hlavně u výškových staveb, ale i ve výstavbě rodinných domů či nízkopodlažních bytových domů má své opodstatnění. Zejména správný návrh a řešení detailů je velmi důležité.
První multikomfortní dům v České republice, Srch u Pardubic
Obrázek – v úvodu článku v galerii
Zastavěná plocha: 149 m2
Spotřeba energie na vytápení: 14,9 kWh/m2/rok
Celkový objem domu: 780 m3
Celková cena: 4,5 mil. Kč
Společnost Saint Gobain Orsil vydala již druhé aktualizované vydání publikace Multi-komfortní dům Isover. Tuto publikaci je možné si ZDARMA objednat na info@isover.cz. Součástí je pomocný výpočetní nástroj Multi Comfort House Designer na CD, který Vám pomůže při realizaci vašeho projektu pasivního multi-komfortního domu.
Zdroj foto: Pixabay