Přemýšlíte nad výměnou oken ještě v zimě?

Výměna oken v zimě

Přemýšlíte o výměně oken? Zima se zpožděním začíná. I přesto s výměnou oken nemusíte čekat na jaro. Většina z nás si výměnu oken během zimy dvakrát rozmyslí a raději počká na teplejší počasí. Logika totiž napovídá, že dělat v zimě takto zásadní změny, se nám nevyplatí z několika důvodů. Máme obavu, že při výměně oken prochladne celý dům či byt, čímž se zvýší částka za topení. Ptáme se, zda použité materiály a technologie budou při nízkých teplotách fungovat správně. Přesto, když si zadáme požadavek výměny oken v zimě u některé z renomovaných firem, tak zjistíme, že to problém není. Naopak mnoho firem právě v zimě nabízí zajímavé akce a slevy. Zároveň se většinou zkrátí i dodací lhůta, protože firmy mají v zimních měsících méně objednávek.

I podle názoru Zory Stupňánkové z firmy Slavona není problém si naplánovat výměnu oken na zimní měsíce a využít tak výhodnější ceny. „Výhodou pro zákazníka je, že může využít zimních slev na okna, které většina výrobců přes zimu poskytuje. My máme slevy každý rok na výrobu v lednu – únoru, mnozí zákazníci si plánuji objednávku oken právě na zimní slevy. Objednávat mohou na tyto termíny přibližně od listopadu. Termíny montáží si samozřejmě domlouvají operativně dle počasí.

Hlavním důvodem, proč většinou okna vyměnit, je únik tepla, ke kterému dochází otvory kolem oken starých. Tepelná ztráta může dosáhnout v případě oken a vstupních dveří u rodinných domů 30 až 40 procent, u bytových vícepodlažních domů pak 40 až 50 procent. Dalším důvodem k výměně oken může být i estetické hledisko, protože okna výrazně ovlivňují celkový vzhled domu.

Nová okna musí splňovat několik podmínek. K nejdůležitějším patří jejich schopnost tepelné a zvukové izolace, snadné manipulace, poskytnutí dostatku světla a v neposlední řadě i moderní design. Nová okna nás i lépe chrání před vloupáním. Dále by nová okna měla vyžadovat minimální údržbu.

Výměna oken v zimě

Výměna oken v zimě oproti létu má jen několik odlišností. Pro firmu to znamená použití speciálních montážních pěn, které se mohou využívat až do teploty -10 stupňů.
Montáž oken v zimě je možná cca do -5°C, pro montáže se musí použít vhodné materiály, nejsou vhodné jakékoli. Musí být použita zimní PU pěna. Daleko větší problém je s vhodnými materiály pro utěsnění připojovací spáry, zatím jich není v nabídce mnoho. My používáme CIUR, které lze použít až do -10°C. Určitě bych doporučila si ověřit, že dodavatel použije vhodný materiál a při nižších teplotách bych už nemontovala.“ říká Zora Stupňánková z firmy Slavona.

Výměna běžného okna trvá několik minut, takže nehrozí prochladnutí celého bytu. V zimě většinou firmy okna vyměňují po jednom, aby nedošlo k průvanu.

Doba, kterou zabere výměna okna v zimě je stejná jako během letního období. Obecně platí, že výměna oken zabere přibližně stejný čas jako v jiném období, je třeba počítat s určitou dobou, po kterou se musí topit a větrat na dokončení „mokrých“ procesů zednického zapravení.

Výměna oken

Při výměně oken v zimě i v létě je začátek velice podobný. Nejprve je třeba připravit jasnou a přesnou specifikaci požadavků, které můžete nechat zpracovat několika firmami. Z těchto nabídek si pak můžeme vybrat tu nejlepší. Ideální je zadání zakázky jednomu dodavateli, který zodpovídá jak za výrobu, tak i montáž.

Po výběru firmy je třeba podepsat smlouvu o dílu, která bude obsahovat i přesný harmonogram prací, aby výměna probíhala plynule a zvláště během zimy se předešlo všem možným zdržením.

Pak je již jen třeba na výměnu připravit byt. Musíme zakrýt podlahy, nábytek a udělat prostor kolem oken. Následuje demontáž starých oken a jejich ekologická likvidace.

Dále už je na řadě samotná montáž oken. Kromě správně zvoleného okenního profilu a typu zasklení je po montáži oken dalším důležitým krokem začištěni a řešení připojovací spáry, což je spára mezi oknem a zdivem. Dalším krokem je osazení doplňkových konstrukcí. Jedná se o vnitřní olištování, vnitřní parapet, vnější parapet. Nakonec se provádí závěrečné seřízení oken, hrubý úklid a předání díla zákazníkovi.

Údržba oken

I nová okna je třeba udržovat a předcházet tak rychlému opotřebení. Samozřejmostí je mytí oken a rámů. U plastových oken těsnění a kování jednou ročně přetřete silikonovým olejem. Dřevěná okna přibližně jednou ročně natřete speciálním přípravkem. Těsnění u dřevěných oken není třeba natírat, kování namažte stejně jako u plastu a hliníku.

Větrání

Nová okna těsní mnohem lépe, než jste byli zvyklí u starých, proto se nesmí i v zimě nezanedbat větrání. Přebytečná vlhkost se musí odvádět z bytu ven, aby se předešlo vznikům plísní. Stará netěsnící okna sice zajistila dostatečnou cirkulaci vzduchu, ale zároveň to znamenalo i velkou tepelnou ztrátu.

Nejvíce vlhkosti se v bytě tvoří při vaření v kuchyni, v koupelně při koupeli a v ložnici při spaní. Pokud je orosené okno v místnosti, je třeba vyvětrat a odvést tak vlhkost ven z bytu. Ráno vyvětráte všechny místnosti po dobu asi pěti minut a během dne opakovat podle vlhkosti ve vzduchu. Během větrání není třeba topit. Proudění vzduchu by nemělo nic bránit.

V zimě je lepší větrat častěji a kratší dobu než nechat delší dobu otevřené okno ve ventilační poloze. Nejlepší je vytvořit průvan mezi dvěma otevřenými okny.

Podle zkušenosti firem věnujících se výměně oken se zákazníci nejvíce obávají omezení vlivem nízkých teplot. Ptají se na i dobu, po kterou bude stavba prováděna a na všeobecné podmínky, za nichž je výměna oken v zimě možná. Všechny otázky týkající se obav výměny oken v zimě by Vámi zvolená firma měla být schopna uspokojivě odpovědět. Výměny oken během zimních měsíců pak není nejmenší důvod se bát.

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články