Bývá příjemné vstoupit z domu rovnou na zahradu. A než se s přírodou osobně seznámíte, můžete si ji prohlédnout ještě z pokoje, třeba s hrnkem kafe v ruce.
A abychom si mohli venkovní prostředí z komfortu pokoje prohlédnout opravdu dobře, zvolíme například velká okna. Když však zatoužíme s přírodou co nejkratší cestou splynout, okna nám v tom budou spíš bránit. Pokud tedy není naším koníčkem skákání z oken. Potřebujeme tedy dveře. A i tady si můžeme zvolit: klasické otevíratelné okno, často označované jako francouzské , nebo některou z variant posuvných dveří.
O posuvných dveřích se občas říká, že nebývají bezpečné. Když však uvážíme, že si je můžeme nechat zasklít bezpečnostními skly, pak podobné fámy pozbývají smyslu. A jen pro úplnost – bezpečnostní skla se (stejně jako okna) osazují skly s nízkým součinitelem prostupu tepla (trojskla Ug= 0,5 W/m²K). Proto zaručují velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti.
Vybírejte ze dvou základních typů
- Sklopně odsuvné posuvné dveře jsou konstrukčně velmi podobné oknům. Nově jsou vybaveny nízkými dělenými prahy s přerušeným tepelným mostem. Výhodou těchto dveří je stejný design s ostatními okny a běžnými balkonovými dveřmi. Proto zaručují i stejnou tepelnou izolaci jako okna , jsou totiž stejně utěsněná. Liší se pouze kováním, které umožňuje jejich pohyb.
- Zdvižně posuvné dveře – HS portál (HEBE SCHIEBE) si získávají stále větší oblibu mezi ostatními systémy posuvných dveří díky snadnému, komfortnímu ovládání a bezbariérovému prahu. Ten je vysoký jen 17mm a je sklolaminátový, proto přerušuje tepelný most. Nevýhodu tohoto typu dveří je horší utěsnění některých variant.
Ačkoli na první dojem působí tyto dveře velmi lehce a křehce, lze je využít pro pro opravdu velké dveře, které mají i vyšší hmotnost. Jejich křídlo se posouvá ve vlastní kolejnici paralelně s rámem a neotvíravou částí, vozíky, na kterých dveře „jezdí“, jsou elegantně skryty uvnitř posuvného křídla.
Zdvižně posuvné dveře se vyrábí se v různých provedeních jako jednokřídlové a dvoukřídlové s více variantami směru otevírání křídel. Pro pasivní domy je vhodné dvoukřídlové provedení s fixním a posuvným křídlem (schema A).
Zdroj foto: Freepik