Bezúdržbová okna s dlouhou životností

Okno s moderním designem, které je odolné proti povětrnostním vlivům, tedy s velmi dlouhou životností a navíc s vynikajícími tepelně technickými parametry, to je nové okno PROGRESSION.

Okno PROGRESSION bylo představeno veřejnosti na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2012 a bylo oceněno odbornou porotou cenou GRAND PRIX.

Co nás vedlo k zamyšlení nad novou konstrukcí okna?

Okna si pořizujeme kvůli prosvětlení místností a větrání. Proto klademe důraz na tyto vlastnosti. Tedy je výhodné, aby okno poskytovalo co největší prosklenou plochu při zachování nebo zlepšení tepelné izolace.

Okna PROGRESSION mají proti běžným oknům menší podíl rámu okna vůči sklu, při stejném rozměru okna je sklo větší, okno poskytuje více světla a umožňuje větší solární zisky.

Izolační skla se používají různá, jak standardní trojskla (Ug=0,5W/m2K a g=50%), tak i trojskla se solárními zisky (Ug=0,6W/m2K a g=62%).

Porovnání vlastností rámu a skla

Zatímco běžná izolační trojskla mají součinitel prostupu tepla Ug=0,5W/m2K, hodnota Uf okenních rámů je přibližně dvojnásobná i horší. Proto je výhodné zmenšit podíl rámu, který má horší tepelně technické vlastnosti.

Požadavky na okna pro pasivní domy

Okna pro pasivní domy musí dosahovat hodnoty součinitele prostupu tepla Uw≤0,8 W/m2K.

Lepší tepelně izolační vlastnosti oken zajišťují obvykle masivnější okenní rámy s vloženými materiály s nízkou tepelnou vodivostí jako je PU pěna, korek atd., nebo oddělené vzduchové komory. Ale příliš velký podíl rámu okna zmenšuje prosklenou plochu a prodražuje okno. Proto je současný trend v oknech pro pasivní domy opačný, rám okna snížit a překrýt zateplenou fasádou. Tedy dosáhnout maximální tepelně izolační vlastnosti a současně využít i solární zisky díky větší ploše skla.

Porovnání rámů oken

Posuzování oken Passive House Institutem

Passive House Institute v Německém Darmstadtu posuzuje tepelně technické vlastnosti prvků pro pasivní domy. U oken hodnotí nejen součinitel prostupu tepla okna, ale i celoroční bilanci okna a jeho efektivitu. PHI dělí okna do tříd účinnosti A až C. Prozatím splnilo náročné požadavky kategorie A pouze 14 oken na světě. Jedním z certifikovaných oken phA je právě okno PROGRESSION.

Okno PROGRESSION vyniká nízkým rámem, který je při správném zabudování celý krytý zateplenou fasádou. Takže je nejen větší prosklená plocha okna a tedy i možné větší využití solárních zisků, ale navíc minimalistický vzhled s optikou čistého skla. Zvenku totiž vidíme pouze sklo a okapničku, která je nutná kvůli odvodu dešťové vody.

Díky svým vlastnostem okno vyhoví nejen náročným požadavkům pasivních domů, ale také uspokojí požadavky architektů na minimalistický design. Vzhledem k velmi příznivé ceně, která je srovnatelná s kvalitními dřevěnými okny, má jistě otevřenou cestu do mnoha moderních pasivních domů.

Poznámka:

Hodnocení oken Passive House Institutem probíhá na základě výpočtu. Tedy všechna okna jsou hodnocena stejnou metodikou a za stejných podmínek. Okno musí splnit požadavek na Uw≤0,8 W/m2K při zasklení s Ug=0,7 W/m2K.

Pokud tuto hodnotu srovnáváme s jinými okny na Českém trhu, musíme si uvědomit, že uváděné hodnoty jsou stanoveny obvykle měřením na jednom zkušebním vzorku se sklem Ug=0,5 W/m2K. Pokud se bavíme o dřevěných oknech, pak hraje významnou roli tepelná vodivost dřeva (λ). Při měření je na zkušebních vzorcích tato hodnota λ cca 0,09 – 0,1W/mK. PHI počítá s hodnotou λ = 0,11W/mK.

Proto by většina oken vůbec nesplnila požadavek PHI na parametry oken pro pasivní domy.

Dlouhá životnost oken

Dalším důvodem pro minimalizaci okenního rámu je prodloužení životnosti okna.

Okna PROGRESSION při správném zabudování nemají zvenku vůbec žádný viditelný rám, tedy nemají žádný rám, který bychom museli chránit proti povětrnostním vlivům. V ostění a nadpraží okna je pouze úzká hrana, která je vyrobena z tepelně upraveného dřeva Thermowood.

Spodní část okna, která zajišťuje odvod vody, je chráněna kompozitní okapnicí.

Takto konstruované okno je odolné proti nepřízni počasí. Jeho životnost je podobná jako u dřevohliníkových oken.

Minimalistický vzhled

Velmi časté jsou požadavky architektů na bezrámové zasklení s optikou čistého skla. Nová okna PROGRESSION těmto designovým trendům vyhovuje. Při správném zabudování je zvenku viditelné pouze sklo jak u fixních tak i otevíravých oken.

Kování oken

Okna PROGRESSION jsou vždy osazena bezpečnostním kováním se skrytými závěsy. Díky neviditelným závěsům je zdokonalen i vzhled okna zevnitř.


www.slavona.cz

Související články:

Okno PROGRESSION získalo cenu GRAND PRIX

Okna pro pasivní domy v minimalistickém designu

Dřevěná eurookna? Nejen do pasivního domu

Vývoj dřevěných oken

Za domovní vchod se nestyďte!

Dřevohliníková okna - okna s dlouhou životností

Okna, jejich výběr a správné použití ve stavbě


18.5.2013

Doporučené odkazy

SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří
Tradiční český výrobce dřevěných oken a dveří , zaměřuje se na výrobu eurooken pro ...

Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/clients/client1561/web98/web/modules/clanky/view.php on line 47

Notice: Undefined offset: 2 in /var/www/clients/client1561/web98/web/modules/clanky/view.php on line 47

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy