Přechod ze starších topných soustav k tepelnému čerpadlu

Fakt, že tepelná čerpadla se stávají v novostavbách téměř standardem nebo se o nich při stavbě každého domu alespoň diskutuje je jasný. Jak je to ale se staršími domy? Touto problematikou se bude zabývat následující článek.

Novostavby - tepelné čerpadlo představuje výhodné řešení:

Situace je u novostaveb poměrně jednoduchá: správné dimenzování radiátorů nebo podlahového topení na teplotní spád 55/45°C přináší jen minimální náklady navíc oproti klasickým zdrojům vytápění a cena samotného tepelného čerpadla již dnes není nikterak závratná.

Například kompletní instalace systému moderního tepelného čerpadla vzduch-voda AC Heating řady Convert AWxx vybaveného, elektronickým expanzním ventilem, frekvenčním měničem (pro plynulé řízení výkonu), ekvitermní regulací, na střední rodinný dům lze dnes pořídit již kolem 200tis. korun.

Skutečné navýšení nákladů na stavbu středního domu, pokud se místo plynového kondenzačního kotle instaluje tepelné čerpadlo pohybuje cca kolem 100tis.

Tato investice do tepelného čerpadla přinese majiteli domu celkovou roční úsporu ve výši 25-30tis. korun. Za takové situace vychází finanční návratnost na 3-4 roky, přirozeně dle konkrétní situace.

AC Heating: Záruka 7 let

Tepelná čerpadla AC Heating jsou standardně dodávána se zárukou 7 let. Takto dlouhou záruku lze bez navýšení ceny nabízet jedině díky kvalitní technologii a zejména pak díky inverterovému řízení kompresoru. Zkrátka použitím chytré techniky lze docílit nadstandardních parametrů v oblasti spolehlivosti a efektivity provozu.

Po shlédnutí výše uvedeného je asi každému jasné, proč se tepelná čerpadla AC Heating osazují do novostaveb čím dál častěji. Při nejvýše čtyřleté návratnosti a sedmileté záruce není co řešit.

Zkrátka se to vyplatí.

Získejte dotace na tepelná čerpadla AC Heating!!

Tepelná čerpadla AC Heating jsou samozřejmě zařazena s patřičnými certifikáty i osvědčeními v novém dotačním programu Zelená úsporám, který se začal solidně rozbíhat a zdá se, že na rozdíl od minulých let bude možné na dotace dosáhnout mnohem snáze. Informujte se na našich webových stránkách www.ac-heating.cz, kde jsme pro Vás připravili malý přehled o programu Zelená úsporám nebo nás kontaktujte přímo, rádi Vám v této věci poradíme.

Jak je to u starších domů a starších topných soustav?

Může se však tepelné čerpadlo nainstalovat i do staršího rodinného domu? Je zde několik faktů, na které je třeba dát v tomto případě pozor a potom zní odpověď jednoduše: „ANO".

Tepelné čerpadlo namísto elektrokotle nebo starého plynového kotle

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi topným systémem pro např. starý plynový kotel nebo elektrokotel?

  • teplota topné vody, resp. teplotní spád
  • průtok v systému

Staré topné systémy pracovaly s vyššími teplotami topné vody, zpravidla s teplotním spádem 90/70°C. Díky tomu si mohli projektanti dovolit osazovat do domů menší radiátory a slabší rozvodné trubky než je tomu u nových nízkoteplotních topných soustav.

Velké radiátory a dostatečné průměry trubek rozvodů představují výhodu

Proto je v první řadě nutné prověřit, zda je možné docílit dostatečného průtokového množství s nějakým „normálním" oběhovým čerpadlem. Příklad: Vnitřní jednotka tepelného čerpadla AC Heating řady Convert AWxx je vybavena standardně oběhovým čerpadlem Willo Star RS 25/6. Pokud lze docílit průtoku v systému cca 15-30l/min, je vše v pořádku a můžeme postoupit dál.

Nízký průtok by vedl k velkému teplotnímu spádu tím i ke špatné účinnosti. Lze říci, že čím menší je rozdíl teplot na vstupu topné vody do topné soustavy, tím lépe.

Neméně důležitým prvkem je teplosměnná plocha radiátorů. Jednoduše vyjádřeno: Pokud budou malé, bude zapotřebí vyšší teplota topné vody. Pro tepelné čerpadlo potřebujeme radiátory větší, tak aby i méně teplá voda dokázala do místnosti prostřednictvím radiátoru předat odpovídající množství tepla. Tepelné čerpadlo pracuje efektivněji, pokud může topit na co nejnižší teplotu.

Jak analyzovat současný stav staršího topného systému?

Pokud se rozhodneme tepelné čerpadlo do našeho staršího domu nainstalovat, je zapotřebí zjistit zda jsou průměry trubek topného systému a teplosměnná plocha topných těles v pořádku. Jsou v zásadě dvě možné cesty:

  • měření a zkoušení
  • výpočet projektantem nebo jiným specialistou

Pokud si pozveme domů projektanta nebo jiného specialistu a necháme jej stav systému posoudit a budeme-li se řídit jeho doporučením, máme situaci vyřešenou. Všichni prodejci systémů AC Heating jsou školeni, aby  dokázali odpovídající poradenství poskytovat, a to zdarma.

Není tak těžké si poradit sám

Na druhou stranu, pokud pan projektant topení není zrovna „po ruce" nebo je zaneprázdněn, lze improvizovat: ono totiž měřit znamená vědět. Pokud si v topné sezoně při největších mrazech změříme teplotu radiátorů, respektive určíme střední hodnotu jejich teploty v průběhu celého dne, můžeme na vhodnost použití tepelného čerpadla usuzovat sami. Budeme vědět, které radiátory bude zapotřebí posílit a které budou stačit. Topné soustavy bývají totiž velmi často silně předimenzované, což se v tomto případě hodí. Průtok v topné soustavě se dá změřit např. průtokoměrem nebo ještě lépe a snáze lze vypočítat na základě topného výkonu a rozdílu teplot na vstupu a výstupu stávajícího topného zdroje. Tento výpočet Vám rádi poskytnou pracovníci týmu AC Heating.

Máme-li dobrý průtok i teplotní spád, je vyhráno. Pokud je problém s vysokou teplotou radiátorů, bude nutné pouze vyměnit topná tělesa za větší a to je vcelku jednoduchý a finančně nenákladný úkon. Horší je však, pokud zjistíme, že máme problémy s nízkým průtokem. Můžeme hledat pomoc buď v silnějším oběhovém čerpadle, případně si pomoci dalším oběhovým čerpadlem a hydraulickým oddělovačem (anuloidem) - tím může být samozřejmě i akumulační nádoba. Poslední možností zůstává zcela nepopulární výměna rozvodů.

Není nutné za každou cenu dopředu „rozhazovat" peníze

Vcelku oblíbenou metodou postupu zákazníků je rada s našim odborníkem poskytnutá na základě zjištěného stavu a provozních zkušeností zákazníka, kdy odhalíme možné problémy a stanovíme scénář postupu, který může v hraničních situacích zahrnovat i jeden zkušební rok bez úprav s tím, že se ponechá stávající zdroj tepla a v případě problémů se použije. Na jaře je pak možné provést výměny radiátorů v místnostech, které to skutečně potřebují.

Zbavit se vytápění tuhými palivy je mnohdy snadné!

Vcelku dobrou situaci mají majitelé domů s vytápěním tuhými palivy a nejlépe se mají ti, kteří mají topný systém dimenzovaný jako „samotížku". Samotížně fungující topný systém má vždy dostatečné dimenze potrubí a navíc i velkou teplosměnnou plochu s velkou výkonovou rezervou pro rychlý zátop.

Topí se zpravidla jen několik hodin denně na vysokou teplotu, ale střední hodnota teploty radiátorů je většinou relativně nízká. Proto tedy stačí pokud tepelné čerpadlo do takového systému topí na nízkou konstantní teplotu po celý den i noc.

Jestliže je dům s původními radiátory zateplen a má třeba i vyměněná okna, je situace ve většině prováděných instalací bezproblémová a tepelné čerpadlo lze na takový topný systém bez dalších úprav připojit.

Majitelé domů, kteří přecházejí z vytápění tuhými palivy mají za určitých okolností navíc šanci získat státní dotaci ve výši až 60tis. korun.

Regulace rozhoduje o efektivitě provozu

Topologie starších topných soustav nebývá složitá. Zpravidla se jedná o jednookruhový systém, někdy vídáme navíc maximálně třeba okruh se směšováním napojený na podlahové vytápění. Tepelná čerpadla řady AC Heating Convert AWxx jsou pro tyto účely ideální, protože již v základním provedení obsahují ekvitermní regulaci, kterou by měl být každý moderní systém vybaven.

Tato regulace určuje teplotu výstupní vody do topného systému na základě venkovní teploty, vnitřní teploty v referenční místnosti a nastavené (požadované) teploty. Rozdíl mezi skutečností a nastavenou hodnotou se podílí na korekci ekvitermní křivky a proto lze hovořit o systému kvaziekvitermním. Teplota výstupní vody se reguluje změnou otáček kompresoru tepelného čerpadla což je jedinečné řešení, které přináší výrazně vyšší účinnost a mimo jiné i delší životnost kompresoru.

Co to znamená pro hydraulické zapojení do systému: Ovládací prvek tepelného čerpadla je zapotřebí umístit do referenční místnosti, která by je vytápěna radiátory s nejhorším dimenzováním. To proto, aby korekce ekvitermy byla prováděna správně a zároveň na co nejnižší potřebnou hodnotu. Ostatní místnosti budou následně korigovány např. termo-hlavicemi, případně podlahové topení přeregulované přímočinnou regulací na 40°C a zbytek doregulován systémem obyčejného termostatu a elektroserva v rozdělovači.

Základní teplota výstupní vody z tepelného čerpadla bude však minimální možná v daný okamžik, což zajistí nejvyšší možnou finanční úsporu provozu.

 

Ing. Lubomír Kuchynka, lkuchynka@ac-heating.cz,
KUFI INT, s.r.o., divize tepelná čerpadla AC Heating .
Nepomucká 114, Plzeň, 326 00


4.10.2009

Doporučené odkazy

Evora CZ, s.r.o.
Moderní technologie pro větrání a vytápění rodinných domů a budov, zdravotechnika, centrální ...
AC Heating - tepelná čerpadla
Nabízíme tepelná čerpadla vzduch-voda pro vytápění, vybavená inverterem-frekvenčním měničem, ...
SCHIEDEL-komínové systémy
Společnost SCHIEDEL, a.s . je předním výrobcem komínových systémů na českém trhu s více než ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

rico
28.6.2010
Jeden čas jsme o tepelném čerpadle uvažovali. Bohužel nás odradila vysoká pořizovací cena.
mibe1004
13.6.2010
v zime sedím len pri peci zišlo by sa
tepito
27.5.2010
Tepelné čerpadlo bych brala hned..
alenatoni
24.5.2010
také uvažujeme o tepelném čerpadle, ale bratr má nový plynový kotel a chválí si ho
Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy