Oči domu - okna ze dřeva

Dřevěná okna jsou tradiční součástí rodinných domů. Moderní výrobní technologie prodloužily životnost dřevěných oken. Dřevo je vynikající materiál s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, současné elastické akrylové a UV odolné lazury zajišťují trvanlivost povrchové úpravy. Obavy z nutnosti natírání dřevěných oken již patří minulosti.
Atypické okno šikméTrojkřídlové oknoProsklený štítŠikmé okno ve vikýřiDřevěné balkonové dveřeProsklený štít domuPohled zvenku balkonovými dveřmiDřevěné okno nad kuchyňskou linkou

Eurookna jsou nejen hezká, ale také se dobře udržují a obsluhují. Díky celoobvodovému kování ovládáme okno jedinou kličkou, současně je v zavřené poloze okenní křídlo uzavřeno v mnoha bodech po celém obvodu okna a přitlačeno na těsnící profil.
V současné době se snažíme stavět domy dobře tepelně izolované, proto klademe i velký důraz na tepelně-izolační vlastnosti oken. Proto se již klasická eurookna IV68 s dvojskly stávají minulostí a přednost dostávají silnější profily eurooken s izolačními trojskly SL80 a SC s izolačními trojskly.

 

Rohové okno

 

Aby se skla nerosila

Nežádoucí rosení oken je zaviněno vysokou relativní vlhkostí v interiéru a příliš nízkou teplotou částí okna, zejména v okrajích skla.
Během stavby a zejména mokrých procesů (betonování, omítání...) dochází k výraznému zvýšení vlhkosti, proto je velmi důležité intenzivní větrání. Při nadměrné vlhkosti by mohlo dojít k poškození dřevěných částí oken a samozřejmě i jiného vybavení domu.
Na pravidelné větrání se nesmí zapomínat ani později, kdy už se v domě bydlí a vlhkost ze stavby je vyvětrána, ať už klasicky okny nebo pomocí řízeného větrání rekuperační jednotkou.

Ke kondenzaci dochází na nejchladnějších místech, proto se u oken sleduje jejich vnitřní povrchová teplota, snahou je dosáhnout její co nejvyšší hodnoty. Proto se u kvalitních oken stalo samozřejmostí použití teplých distančních rámečků izolačních skel „Warm Edge". Dříve používaný hliník nahradil plast a nerez, tyto materiály mají mnohem nižší tepelnou vodivost, proto je okraj izolačních skel při jejich použití teplejší. Dalšího zvýšení vnitřní povrchové teploty, která je nejkritičtější v okraji skla, dosahujeme rozšířenou dřevěnou zasklívací lištou. Dřevo je výborný izolační materiál, jeho kontakt se sklem ve větší ploše zamezí šíření chladu z venkovní strany.

Povrchová úprava dřevěných oken

Současná okna jsou povrchově upravována vysoce elastickými akrylovými barvami a lazurami s vynikající odolností proti povětrnostním vlivům a ochranou proti UV záření. Tato povrchová úprava respektuje vlastnosti dřeva, je pružná, pohybuje se dřevem a proto nepopraská.
K prodloužení životnosti je dobré okna ošetřovat udržovací sadou, jedná se o jednoduché ošetření speciálním přípravkem, který se nanáší hadříkem nebo houbičkou. Takto se zacelí případné mikrotrhliny a obnoví hedvábný lesk.
Při odborné aplikaci povrchové úpravy výrobcem a dodržení jednoduché údržby, vydrží okna pěkná dlouhou řadu let. Nedojde k loupání, barva se sprašuje, tím se tenčí její vrstva, jednou bude potřeba barvu obnovit a okna natřít. Ale to neznamená žádné opalování, pouze očištění povrchu a nátěr nezávadnou vodou ředitelnou renovační barvou.

 

SLAVONA s.r.o.
Stálkovská 258, 378 81 Slavonice
tel. +420 384 493 400, fax: +420 384 493 223
www.slavona.cz  

 

Související články:

Dřevěná okna nejen do pasivního domu

Okna v Domě snů

Jak si vybrat okna

 


4.7.2009

Doporučené odkazy

SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří
Tradiční český výrobce dřevěných oken a dveří , zaměřuje se na výrobu eurooken pro ...

Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/clients/client1561/web98/web/modules/clanky/view.php on line 47

Notice: Undefined offset: 2 in /var/www/clients/client1561/web98/web/modules/clanky/view.php on line 47

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

jirulka
6.8.2009
Mně se dřevěná okna líbí.Vždyť je to stále moderní.To rohové okno je super!
rozajda
4.8.2009
Jasně, plast je plast :). Někomu nevadí jak plast vypadá a je spokojený, proč ne. Já dávám přednost přírodnímu materiálu, už proto, že se mi dřevo líbí. Samozřejmě chápu, že pokud měl někdo nekvalitní "paneláková" okna, že pak jakékoli trošku slušné okno je lepší, třeba i plastové.
hela64
3.8.2009
Nevím, ale ta dřevěná okna, to fakt už ne. Plast je plast.
hromec
21.7.2009
To rohové okno je super. Taky bych chtěl mít takový výhled. Jinak okna Slavona znám a mohu doporučit.
Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy