Umíte si svou zahradu užít naplno?


Těšili jste se celý život na dům se zahradou, ale když se sen stal skutečností, najednou zjišťujete, že to není ono? Nejste sami, kdo řeší podobný problém. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak posunout věci správným směrem.

Obsah obrázku strom, exteriér, tráva, rostlina

Popis byl vytvořen automaticky

Foto: https://www.pexels.com/photo/gazebo-against-trees-334978/


 

Proč se očekávání neshoduje s realitou?

 

V moderních zahradách často dochází k extrémům. Buď jsou u domků kvůli ceně pozemků nepřiměřeně malé zahrady, na které ještě navíc většinu prostoru zabere terasa se zaparkovaným autem, nebo se u domu nachází velká pergola na terasu, prostorná zahrada s bazénem, grilovacím zázemím a rozsáhlou okrasnou zahradou a sportovním pláckem. Ani v jednom případě ale nemusí jít o vhodné řešení.

Dalším problémem je absence jasného konceptu. Chcete spíše užitkovou zahradu, která každoročně poskytne bohatou úrodu ovoce a zeleniny, nebo má vyšší prioritu odpočinek? Někdo zase požaduje praktičnost a od zahrady tak očekává zázemí pro kutění a řemeslnou, či dokonce podnikatelskou činnost.

Většina z nás ale chce několik ze zvýše zmíněných případů. A tak se na zahradě tísní okrasné rostliny v kombinaci se zeleninovým záhonem, dvěma ovocnými stromy, malým nadzemním bazénem, přístřeškem, kůlnou, pískovištěm apod. Jenže kvůli malé rozloze je zahrada přehlcená a řešení není funkční.

 

Jak správně zařídit zahradu?

 

Nejste v tom sami, podobné problémy trápí spoustu rodin. Zahrada je ale velmi variabilní prostor, který se dá poměrně rychle proměnit. Postupujte následovně.

1) Rozmyslete si, co doopravdy chcete

V první řadě si musíte ujasnit priority. Smiřte se s tím, že nemůžete mít všechno, zejména pokud je zahrada příliš malá, budete zkrátka muset přistoupit ke kompromisům.

Chcete na zahradě spíše relaxovat? Pak se zcela „vykašlete“ na zeleninové či bylinkové záhony a věnujte maximum prostoru zázemí, které vám umožní nerušený pobyt venku.

Rozčiluje vás, že kolem zahrady „lítáte“ od rána do večera? Pokud je vaše zahrada příliš velká, není nic jednoduššího než zahradu zmenšit a část pozemku odprodat. Proč byste měli mít největší zahradu v okolí, když z ní nemáte radost?

Toužíte po domácích malinách, mrkvích a jablkách? Pak byste očividně největší část zahrady měli věnovat právě užitkové zahradě, a to třeba i na úkor garáže (auto může stát před domem).

2) Jednejte ihned

Jakmile si ujasníte, co doopravdy chcete, na nic nečekejte. Pokud totiž celou věc odložíte, možná strávíte další rok se zahradou, která vám nepřináší radost. Využijte elánu a nadšení, které načerpáte z nové vize. Ostatně ne nadarmo se říká: „S chutí do toho a půl je hotovo.“

3) Průběžně zahradu vylepšujte

Je nepravděpodobné, že se vám podaří zahradu ihned přetvořit do ideálního stavu. Připravte se tedy na to, že vás budou posléze čekat další úpravy – nebudou už ale tak razantní. Průběžnými vylepšeními ale svou zahradu přetvoříte k dokonalosti.28.4.2022

Doporučené odkazy

SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby interiérů a ...
Knauf Insulation
Světový výrobce a dodavatel izolací se širokou škálou výrobků splňujících požadavky na energetickou ...
SCHIEDEL-komínové systémy
Společnost SCHIEDEL, a.s . je předním výrobcem komínových systémů na českém trhu s více než ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy