Tradiční česká břidlice

České výrobky měly v minulosti ve světě velmi dobrou pověst. Vedle piva či značky Škoda existuje ještě jeden český výdobytek, o kterém se příliš nehovoří, ačkoli má u nás hluboké kořeny. Jedná se o břidlicový kámen, jenž se v České republice těží v v té nejlepší kvalitě již od 18. století. Jeho návratu na pomyslný trůn přírodních materiálů nahrává fakt, že hitem letošního roku jsou právě kamenné obklady. „Břidlice splňuje vše, co si architekti i designéři přejí; uplatnění najde v interiéru i exteriéru, je variabilní a přitom odolná a stálobarevná," vysvětluje Roman Hajabáč, majitel společnosti Česká břidlice.
Roman_Hajabac_dulbenatska dlazbabenatsky obkladkrb_skladackasushi set jidlosushi set luxusumyvadlo

Břidlice byla již dříve uznávanou krytinou a břidlicové obklady zdobí dodnes například Národní divadlo. Najdete ji i v katedrále svatého Víta, kde byla jako krytina chóru používána právě břidlice. Tento typ přírodního kamene díky jednoduchému způsobu opracování pokrývá i spoustu českých střech. Slavnou značku Česká břidlice vrací Roman Hajabáč na trh po téměř 30 letech; znovu uvádí do provozu důl Žlutý květ ve Slezsku na těžbu přírodní břidlice.

Důl Žlutý květ v Čermné ve Slezsku

V oblasti Čermné ve Slezsku se břidlice těžila už od 19. století. Obnovení těžby v Dole Žlutý květ je provedeno s ohledem na zachování krajinného rázu a zakomponování do stávající naučné stezky o historii těžby břidlice ve zdejším kraji. „Při přípravných pracích byly nalezeny historické artefakty těžby, které byly předány Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou. Česká břidlice spolupracuje také s hornickým oddělením Národního technického muzea v Praze, jejichž pracovníci dokumentují práce přípravy těžby a nalezené montánní památky," přibližuje okolnosti oživení dolu Roman Hajabáč.

Návrat břidlice do světa designu

Zatímco ještě před 20 lety si architekti představovali budoucnost jako svět, kde bude vše z plastu a latexu, opak je pravdou! Současné trendy bytového designu jasně ukazují na stále větší oblibu přírodních materiálů, pravého dřeva a dekorací z kamene.
Příroda všude kolem nás. Tak by se dala charakterizovat filozofie dnešního světa bytových designérů. Základem pro inspiraci v tradicionalismu se stalo zejména Norsko a severské země, kde vždy byla bytová architektura založená na poctivých a pevných materiálech. Příjemná atmosféra jemných nekřiklavých barev v kombinaci s kameny a dřevem, se ovšem v posledních letech dostává na špičku mezi domácnostmi i velkými společnostmi, které v tomto duchu novodobého moderního interiéru postupně renovují a ladí své prostory.

Nejuniverzálnějším přírodním materiálem je především břidlice, která dokáže zajistit dokonalý efekt, kvalitu, a zároveň také ekonomickou dostupnost. Břidlice přitom není v interiérovém designu žádným nováčkem. Dlouhodobě ji užívají architekti především jako plnohodnotnou náhradu za pravý mramor v koupelnách i podlahových krytinách, ovšem v mnohem větší barevné dostupnosti a možnostech využití.

Kromě klasického povrchu podlah je v posledních letech břidlice užívaná zejména jako netradiční dekorativní variace na zeď, což dokáže okamžitě oživit celou místnost a navodit pocit absolutní rovnováhy. Novodobým trendem se také stává pořízení „nepravého" krbu, ovládaného často dálkovým ovládáním. Pro dokonalý efekt stačí obložit místo, kde je krb umístěn, působivou mozaikou z břidlicového kamene - téměř okamžitě se pokoj promění k nepoznání.

Obliba trendu, který spojuje moderní bydlení s prvky přírody, nachází u odborníků často uznání také z praktického hlediska, vyžaduje totiž jenom minimální péči.
Mezi nesporné vlastnosti břidlicového kamene ovšem patří ještě jeden fakt, a tím je ekologické využití, které za sebou nenechává odpady. „Většinou těžba kamene znamená zátěž životního prostředí, ovšem břidlice má výhodu ve svém flexibilním složení, které umožňuje vytvořit několik typů různých produktů. Dokonce i zbytková suť a kámen se používají jako podklad v pozemních stavbách. I proto je o břidlici stále větší zájem", vysvětluje Hajabáč.

Made in Czech Republic

O poptávku ve světě se Roman Hajabáč nebojí. „Protože doba pokročila vpřed, možnosti využití břidlice jsou mnohem širší než kdysi. Kromě klasických obkladů a dlaždic již umíme vyrábět dekorace zahrad a bytových interiérů. V současné světové architektuře je břidlice stále oblíbenější ve vnitřních i vnějších prostorách budov a staveb. Navíc česká břidlice je díky poloze naší země mimořádně kvalitní, pevná a zároveň dobře přizpůsobivá na úpravu", komentuje výhodu materiálu Roman Hajabáč. Jeho slova potvrzuje designové břidlicové umyvadlo „Made in Czech Republic". Inspirací pro jeho výrobu u nás byl neuvěřitelný úspěch umyvadla z břidlicového kamene, představeného na veletrhu interiérového designu Salone del Mobile v Miláně nebo Maison et Objet v Paříži.


13.4.2015

Doporučené odkazy

SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby interiérů a ...
AC Heating - tepelná čerpadla
Nabízíme tepelná čerpadla vzduch-voda pro vytápění, vybavená inverterem-frekvenčním měničem, ...
M.T.A. dodavatel materiálů pro dřevostavby
Obchodní společnost specializující se na dodávky konstrukčních, izolačních, těsnících a ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy