Zisky solárů v zimě a v létě

Dotaz:

Nejvíce potřeby tepla je v zimě a nejméně v létě, přitom zisky ze slunce jsou opačné. Jak se to řeší - nedostatky v zimě a přebytky v létě?

Odpověď:

Solární panely a připojovací potrubí se vždy musí dimenzovat podle přesné spotřeby tepla na přípravu teplé užitkové vody a případně i přitápění. Správné dimenzování množství a velikosti solárních panelů může mít zásadní vliv na životnost zařízení. Hlavně předimenzování výrazně snižuje životnost solárního systému. Pokud se solární panely předimenzují, tak většinou velice rychle dosáhnou vysoké teploty, často i přes 200°C. Tato teplota výrazně snižuje životnost solární kapaliny, jakožto nosiče tepla. Při dobře nadimenzovaných solárních panelech je solární set v podstatě bezúdržbový a jedinou spotřebovanou energií pro ohřev teplé užitkové vody jsou minimální náklady na provoz oběhového čerpadla, které dopravuje teplonosnou kapalinu ze solárních panelů do zásobníku teplé vody. Pokud tedy solární panely předimenzujeme (tři a více solárních panelů pro dvoučlennou rodinu), musíme počítat s investicí cca 5000 Kč každých pět let do nové solární kapaliny. Přehřátí panelů naštěstí degraduje pouze solární kapalinu, solárním panelům nevadí. Proto takřka všichni výrobci dávají na solární sety minimální záruku pět, většinou však sedm a více let. Výjimku tvoří pouze levné, většinou z velkých dálek dovážené solární sety, u kterých by tato záruční doba mohla být pro výrobce likvidační. Pokud již přebytky vznikají a pokud jich je hodně, dá se regulačně upravit chování solárního systému tak, aby v noci, když je chladněji, solární systém vychlazoval skrze solární panely akumulační nádobu. Díky tomu si ochladíme akumulační nádobu teplé vody a tím si připravíme kapacitu pro další den, kam můžeme přečerpávat teplo ze solárních panelů. Tato funkce se velice často používá i u standardních solárních systémů v době, kdy rodina jede na delší dovolenou.

Odpovídal Ing. David Šafránek ze společnosti STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Více informací na www.stiebel-eltron.cz.

 


1.6.2013

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy