Kolik potřeby tepla soláry pokryjí

Dotaz:

Z kolika procent mohou solární kolektory pokrýt potřebu teplé vody v rodinném domě a z kolika procent potřebu tepla na vytápění?

Odpověď:

Výtěžnost solárních panelů se poměrně hodně mění v závislosti na typu soustavy, do které pracují. Pokud například průměrná teplota plochých solárních panelů v zimních měsících je okolo 40°C a požadavek na teplotu užitkové vody je v rozmezí od 50 do 60°C, tak v zimních měsících bude příspěvek solárních panelů nízký. Pokud však solární panely budou pracovat pouze pro předehřev teplé vody a ohřejí ji tedy v zimních měsících průměrně na 35°C, tak už stačí dodat teplo k dohřátí teplé vody pouze o 15°C. Zde je vidět, že i v zimních měsících nám solární panely mohou dávat až 70% tepelné energie pro ohřev teplé užitkové vody. Zapojení dvou zásobníků za sebou, kde jeden je pro solární předehřev a druhý pro komfortní dohřev se nejčastěji aplikuje u starších objektů s poměrně velkým disponibilním prostorem. Celá soustava a celý současný ohřev teplé užitkové vody se zachová, ale místo studené vody do zásobníku přitéká předehřátá voda ze solárního systému.

Dodatečná montáž solárních panelů bývá z pravidla velice rychlá a trvá průměrně dva dny. První den se nainstalují solární panely, nejčastější na šikmou taškovou střechu. Přizvednou se určité střešní tašky, pod ně se nainstalují háky na uchycení panelů. Solární panely a technická místnost jsou spojeny pouze propojovacím potrubím a kabelem od čidla teploty kolektorů.

U novostaveb s podlahovým vytápěním se naopak síla solárních panelů kromě přípravy teplé užitkové vody velice často využívá pro podporu vytápění. Podlahové vytápění pracuje s teplotou topné vody do 40°C, což je teplota pro solární panely ekonomicky příznivá. Podle tepelné ztráty a podle typu otopného systému se dá solární systém dimenzovat na pokrytí roční potřeby tepla až 90 %. Problém potom však bývá v letních měsících s poměrně velkými přebytky tepla.

Odpovídal Ing. David Šafránek ze společnosti STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

Více informací na www.stiebel-eltron.cz.

 


1.6.2013

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy