Seriál - vybavení kuchyně II. díl - Kuchyňské armatury

Kuchyňské armatury

Nejvíce namáhaným zařízením v kuchyni je vodovodní baterie. Jejímu výběru bychom proto měli věnovat stejnou dávku pozornosti jako nákupu ostatního, na první pohled možná viditelnějšího, vybavení. A to zvlášť dnes, kdy za ním již kuchyňské baterie nezaostávají po stránce technické, ani estetické.

Šikovným pomocníkem v kuchyni ke originální dřezová baterie Dumbo. Díky pohyblivému krčku dosáhne i do míst mimo dřez.     Zdroj: AQUA TRADEKuchyňská armatura musí vyhovovat zvýšeným nárokům na kvalitu a dlouhou životnost. Do výběru vhodného typu však zasahuje v neposlední řadě také hledisko hygienické a estetické.   zdroj: IDEAL STANDARDKuchyňská armatura v sobě skrývá výsuv, který usnadňuje manipulaci s nádobím a pomáhá nasměrovat vodní proud tam, kde je zapotřebí.   Zdroj: HANSGROHEElegantní armatura pro kuchyně v rustikálním stylu. Z technického hlediska zaujme svým vysokým výtokem, schopným otočení v plném úhlu 360°.   Zdroj: HANSGROHEVysoký zaoblený výtok usnadňuje napouštění hrnců a vysokých nádob. Snadné ovládání zajišťuje jednoduchá páka.    Zdroj: HANSGROHE

Jaký je rozdíl mezi koupelnovou a kuchyňskou baterií? Fungují na stejném principu, liší se pouze tvarem a pohyblivostí. Rozdíl je především v otočném rameni kuchyňských armatur a jeho tvarování - bývá delší a vyšší.

I technická podstata kuchyňských baterií v podstatě odpovídá armaturám umyvadlovým. Základem klasických dvouventilových směšovacích armatur, u nichž se teplota i průtok vody nastavují pomocí dvou kohoutků, jsou tzv. bateriové vršky, fungující na principu ventilu.

Drtivou převahu však dnes mají v kuchyni praktičtější pákové baterie s keramickou kartuší, která zajišťuje směšování vody. Z keramiky jsou vyrobeny kluzné destičky, které musí odolávat opotřebení, ale pouzdro a ostatní díly jsou plastové - mimo jiné i kvůli snížení hlučnosti. Pohybem zabroušených, vzájemně se překrývajících keramických destiček s otvory se mění teplota a množství vody. Kvalitní kartuše by měla vydržet 15 až 20 let. Některé baterie jsou vybaveny také perlátorem, který obohacuje vodu vzduchem a udržuje tak baterii bez usazenin vodního kamene.

Kuchyňská armatura musí vyhovovat zvýšeným nárokům na kvalitu a dlouhou životnost. Do výběru vhodného typu však zasahuje v neposlední řadě také hledisko hygienické a estetické.   zdroj: IDEAL STANDARD Kuchyňská armatura musí vyhovovat zvýšeným nárokům na kvalitu a dlouhou životnost. Do výběru vhodného typu však zasahuje v neposlední řadě také hledisko hygienické a estetické.                  zdroj: IDEAL STANDARD 

 

Kuchyňské baterie lze, podobně jako umyvadlové baterie, montovat přímo na stěnu (jde o tzv. podomítkové baterie) nebo na dřez či kuchyňskou linku (tzv. stojánkové baterie). Nástěnné baterie se vyrábějí ve dvou rozměrech - 100 mm nebo 150 mm, přičemž v Evropě se užívá nejčastěji rozteč 150 mm. Moderním kuchyním dominují jednootvorové stojánkové pákové baterie. Komfort baterie spočívá ve velikosti úhlu otáčení páky - čím je větší, tím snadněji a přesněji lze nastavit teplotu vody.

Lidé vyznávající rustikální styl mají stále v oblibě dvouvrškové (dvourukojeťové) armatury. Nejčastěji mají podobu jednootvorové stojánkové baterie se dvěma obvykle křížkovými rukojeťmi na studenou a teplou vodu.

Široká nabídka i cenové rozpětí

Rozhodnutí, jaké baterii dáme přednost, musíme udělat již před nákupem a zabudováním dřezové soupravy. Kromě praktických hledisek vezmeme při výběru v úvahu také celkový styl naší kuchyně.

Kuchyňskou baterii můžeme pořídit v cenovém rozmezí přibližně od 300 do 8000 korun (horní hranice však může vystoupat až do desítek tisíc korun). Při úvaze nad cenou bychom neměli opomenout úspory, které nám některé typy dražších baterií v budoucnosti přinesou. Úsporné, tzv. ekokartuše dokážou omezit spotřebu vody a šetřit tak peníze po řadu let. Jednou z možností je dvoupolohová kartuše, jejíž princip spočívá v tom, že se při pouštění vody páčka přibrzdí v poloze, ve které je průtok optimální. Podobná brzda se nachází i při pohybu páky v horizontálním směru. Kartuše tak toho, kdo s ní manipuluje, upozorní jak na rozumný průtok vody, tak na oblast s optimální teplotou.
Nabídka kuchyňských baterií zahrnuje baterie směšovací s kohoutky, pákové směšovací, pákové směšovací s otočným ramenem, sklopné pod okno, otočné armatury, armatury s delší výtokovou trubicí, se sprškou či teleskopické s vysouvací hadicí.

U pákových baterií svírá trubice na vodu s ovládací pákou různý úhel, kterým je dáno pohodlí při ovládání. Někdy jde trubice vzhůru v úhlu 90 stupňů a je obloukovitě zalomená, jindy vybíhá šikmo v úhlu 45 stupňů.

Při nákupu baterie si proto vyzkoušíme ovládání páky, zda dobře sedne do ruky, a její vzdálenost od hubice - musí se nám mezi ně pohodlně vejít ruka. Páky mají různé tvary, bývají špičaté i sklopené, oblé rovné nebo na konci useknuté.

Tvary baterií vycházejí z praktických potřeb při jejich používání. Například vysoký oblouk (pevný, otočný nebo tvořený pružnou hadicí) výtokového ramene otočného o 360 stupňů umožňuje bezpečně umývat vysoké či nestandardně tvarované nádoby nebo manipulaci ve dvou dřezech. Praktická sprška s dlouhou pružnou hadicí má oproti klasickému výtokovému rameni mnohem větší možnosti pohybu i tvarování, lze pomocí ní naplnit hrnec přímo na varné desce či napustit vodu do kbelíku. Kvalitní hadice se dá snadno vytáhnout, znovu se pak nehlučně vrátí do armatury. Díky svým nadstandardním rozměrům se tento typ baterie hodí především na kuchyňské ostrovy ve středu místnosti a na supermoderní kuchyňské linky, jež kladou důraz na svoji spodní část a mají minimum horních skříněk.

Kromě standardních modelů, které se spouštějí pomocí kohoutků či páky, existují také baterie vybavené senzorem umožňujícím bezdotykové spuštění vody. Tato možnost je v kuchyni vítaná - při vaření máme často ruce ušpiněné a při pouštění vody baterii snadno znečistíme.

K dostání jsou také modely, jejichž součástí je dálkové ovládání. Na něm si můžeme zvolit teplotu a množství vody a pak stačí jen zmáčknout tlačítko...

Armatura může mít ve spodní části zabudovaný přepínací ventil na pračku či myčku, takže napojení těchto spotřebičů na přívod vody není třeba řešit v prostoru pod dřezem. Využít lze také nejrůznějších doplňků. Jde například o mycí kartáček, připojený na pružné hadici, která se vytáhne jen pro použití. Po zmáčknutí páky pak vystříkne voda. Toto mytí je praktické, zvláště máme-li ve dřezu drátěný koš - nádobí se umyje a pak se celý koš spláchne. Místo mycího kartáčku lze k hadici připojit plochou škrabku pro odstranění připečených zbytků. Pod úrovní dřezu může být ukryt dávkovač saponátu - po stisknutí páčky vystříkne do dřezu jeho přiměřené množství.

Lesklé nebo matné?

Volba baterie se stále více podřizuje celkovému vzhledu kuchyně. K dispozici jsou nejrůznější materiály, jejich kombinace i barvy.

Nejčastěji se baterie vyrábějí z mosazi, jejíž povrch je upraven nanesením vrstvy chrómu, nebo z nerezavějící (chromoniklové) oceli - v tomto případě jde o tzv. nerezové armatury. Mosaz nabízí široké možnosti při svém odlévání a tvarování, proto mosazné pochromované baterie s širokým designovým využitím na trhu převažují. Oba typy je možné zakoupit jak v lesklém, tak matném provedení. V případě nerezu bývají levnější matné varianty, u chrómu je tomu přesně naopak.

Hitem posledních let se stal matný chróm, ne ke všem odstínům dřezu se však hodí. Zatímco univerzální lesklý se snese s každým barevným odstínem, matný šedomodrý chróm bude nejlépe ladit s šedomodrou škálou dřezů a s corianem v popelavě růžovém provedení. Na pracovní desce z tmavého dřeva je matný chróm nevýrazný, lepší je v tomto případě vybrat lesklý povrch. K novému granitovému dřezu šedomodré barvy bude naopak ladit páková baterie z matného chrómu. Někdy se zdá celomatná baterie příliš jednotvárná - živější a výraznější je kombinace s lesklým chrómovým kroužkem.

K dalším materiálům sloužícím k výrobě kuchyňských baterií patří titan, fragranit či matný nikl a jejich kombinace, přepínací páčka může být také ze dřeva.

Na bateriových součástech lze využít corian, z něhož se vyrábějí dřezy i pracovní desky a který tak dnes umožňuje zvolit prakticky jakoukoli barvu. Častou kombinací je také spojení lesklého chrómu a zlaté.

Baterie se dvěma kohoutky jsou téměř výhradně laděny do retro stylu - jen ty zcela nejlevnější mají kohoutky jako hladké nerez knoflíky uprostřed s typickým červeným či modrým kroužkem. Jinak jsou precizně vymodelované do baňatých vrtulek. Tento styl se uplatňuje v chrómu, zlaté nebo bílé barvě.

Údržba baterií

Použitému materiálu a povrchu je nutné přizpůsobit způsob čištění a běžné péče o baterie. Chróm je mnohem méně odolný proti kyselinám než nerez. O pochromované baterie je proto nutné pečovat pomocí čisté vody a měkkého hadříku (případně použijeme neagresivní čisticí prostředek podle rad výrobce) a ihned vytřít do sucha. Stejně neblahý vliv jako kyseliny mají i abrazivní čisticí prostředky, které mohou poškrábat nebo zmatnit jak chromový, tak nerezový povrch. Moderní chromové povrchy mívají speciální úpravu (vyhlazení mikroskopických nerovností), která brání usazování vodního kamene, a umožňuje tak pohodlné čištění - baterii stačí čas od času do sucha utřít měkkým hadříkem.

Alespoň jednou za čtvrt roku bychom měli vyčistit sítko v perlátoru. Nejvyšší čas na vyčištění signalizuje slábnoucí nebo kolísavý průtok vody. Usazování vodního kamene můžeme zabránit i tím, když jednou za týden vytřeme do sucha plochu mezi baterií a dřezem.

Řešením, jak předejít špinavým bateriím, může být i volba baterie s oblými tvary, po nichž kapky vody stékají samovolně, či matného povrchu, na kterém nejsou stopy po vodě tak viditelné.

 

Zdroj: KUCHYNĚ - DOMÁCÍ TECHNIKA, Petr Velfel a kol.  www.infobydleni.cz 

zde naleznete knihy o bydlení, o které můžete soutěžit zde na www.topravebydleni.cz

 

související články:
Seriál - vybavení kuchyně I. díl - Varné centrum

Seriál - vybavení kuchyně III. díl - Dřezy

Seriál - vybavení kuchyně IV. díl - Myčky

Seriál - vybavení kuchyně V. díl - Digestoře

Seriál - vybavení kuchyně VI. díl - malé spotřebiče I


10.5.2010

Doporučené odkazy

Plancher, s.r.o.
Společnost Plancher s.r.o. se specializuje na prodej a pokládku podlahových krytin, renovace ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

evalf
23.6.2010
My máme taky baterii se sprkou. Je to fakt výhoda..
mibe1004
14.6.2010
pekná amoderné , pekne fotky
martin
9.6.2010
Vyber je velky. Priklanim se k tem se senzorem.
josifek
2.6.2010
Vyber je velky. Take jsme dlouho vybirali nez jsme koupili.
zvonko
2.6.2010
My se senzorem a nemenila bych.
tepito
27.5.2010
mám baterii se sprchou-skvělá věc
macicek
25.5.2010
kupovali jsme nedávno a byl to horor, aby jsme opravdu vybrali dobrou a kvalitní
epospa
19.5.2010
těžko říct,co je nejlepší.Asi každýmu vyhovuje něco jinýho
jova
18.5.2010
Kvalitní a vícefunkční baterie je základ ke kuchyňskému dřezu
Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Stavba Domu snů | Články o dřevostavbách | Česká okna a dveře | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy