Pravidelná údržba otopné soustavy se vyplácí

Znečištěný výměník nebo nesprávně nastavený kotel mohou snížit účinnost vytápění. Pravidelná údržba zařízení prováděná odbornou topenářskou firmou rychle vrací vynaložené prostředky. Existují však i další možnosti, jak během roku šetřit energií a docílit tak delší životnosti zařízení a větších úspor nákladů.

Desatero zásad provozu otopné soustavy

 1. Co nejnižší spotřeba elektrické energie
  Je vhodné provozovat zařízení s vícestupňovými cirkulačními čerpadly na nejnižším možném stupni. U modulačních čerpadel zpravidla není žádné nastavování zapotřebí, protože u nich dochází k automatickému přizpůsobení.
 2. Vytápění na nízké energetické úrovni
  Provozujte svou otopnou soustavu podle možnosti při teplotě vratné vody nižší než 45 °C, abyste dosáhli co největšího zhodnocení výhřevnosti.
 3. Regulace vytápění současně reguluje náklady na vytápění
  Když vytápění neběží, spoří se energie. Moderní ekvitermní nebo prostorovou teplotou řízená regulace topení se díky automatickému nočnímu poklesu a termostatovým ventilům postará o to, aby se vytápělo pouze tehdy, když je tepla zapotřebí. Zbytek doby spoří peníze.
 4. Nastavení optimální teploty obytných prostor
  Teplota v místnostech by se měla přesně řídit. Rozlišujte mezi optimálními teplotami pro různé místnosti, jako je obývací pokoj a ložnice. O jeden stupeň vyšší teploty v místnosti znamená přibližně 6 % spotřeby energie navíc. Je dobré využívat prostorové termostaty pro přizpůsobení teploty konkrétnímu účelu místnosti.
 5. Zajištění dostatečné cirkulace vzduchu
  V blízkosti otopných těles a snímačů prostorové teploty musí mít vzduch dobrou možnost cirkulovat, v opačném případě ztrácí vytápění na účinnosti. Dlouhé záclony a nesprávně rozestavený nábytek mohou pohltit až 20 % tepla.
 6. Stálá teplota v místnostech během celého dne
  Spouštění rolet a stažení závěsů citelně snižují v noci tepelné ztráty v místnosti způsobené tepelným mostem povrchu oken. Izolace výklenků pro otopná tělesa a světlý nátěr uspoří až 4 % nákladů na vytápění. Rovněž dobře utěsněné spáry na oknech a dveřích zadržují energii v místnosti.
 7. Minimalizace spotřeby energie racionálním větráním
  Při dlouhodobém větrání uniká z místností teplo kumulované v stěnách a předmětech. Příjemné klima v místnosti se obnoví až po delším vytápění. Efektivnější a příjemnější je krátké a vydatné větrání. Ideální možností je instalace větrací jednotky s rekuperací vzduchu.
 8. Odvzdušnění otopných těles
  Pravidelně odvzdušňujte otopná tělesa ve všech místnostech. Především v horních bytech obytných domů pro více rodin se tak zajistí bezvadná funkce otopných těles a termostatů. Otopné těleso rychle reaguje na změněnou potřebu tepla.
 9. Inteligentní využívání cirkulačních čerpadel
  Cirkulační čerpadla zapínejte vždy přes časové spínače. Časové spínače programujte podle běžné potřeby teplé vody.
 10. Optimální teplota a promyšlené využívání teplé vody
  Teplota otopné vody nebo zásobníku by měla být nastavena pouze na hodnotu, která je potřeba. Každý další ohřev stojí další energii. Sprchy spotřebují jen přibližně jednu třetinu množství vody potřebného pro vanovou koupel. Šetrným využíváním teplé vody a energií docílíte jak úsporu nákladů, tak i delší životnost a menší poruchovost zařízení.

Nezapomeňte, že pravidelné každoroční prohlídky kotle zabezpečí nejen jeho bezproblémový chod, ale i optimalizaci zařízení, což přináší očekávané energetické úspory.

Text: Ing. Pavel Vlach

Autor pracuje ve společnosti KKH Brno , která se zaměřuje na energeticky úsporné systémy.


12.3.2011

Doporučené odkazy

AC Heating - tepelná čerpadla
Nabízíme tepelná čerpadla vzduch-voda pro vytápění, vybavená inverterem-frekvenčním měničem, ...
SCHIEDEL-komínové systémy
Společnost SCHIEDEL, a.s . je předním výrobcem komínových systémů na českém trhu s více než ...
Evora CZ, s.r.o.
Moderní technologie pro větrání a vytápění rodinných domů a budov, zdravotechnika, centrální ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

roman
7.4.2012
Dobrý den. Jsou to velmi užitečné rady, kterými by se měli všichni ti, co chtějí ušetřit za topení, řídit. Samozřejmě v rámci možností a financí. Také si nechávám každoročně seřídit a vyčistit plynový kotel, aby přes zimu dobře fungoval. Je na něj napojeno 6 radiátorů Radik VK, které jsou opatřeny termohlavicemi. Celý kotel je řízen programovatelným termostatem a topí jen ve stanovených časech a teplotách.
Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Stavba Domu snů | Články o dřevostavbách | Česká okna a dveře | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy