Město či vesnice? Centrum nebo periferie? Věčné otázky při výběru bydlení

O ideálním bydlení má každý z nás jinou představu. Záleží na věku, životním stylu i nátuře. Co jeden považuje za luxusní byt, může být pro jiného noční můrou. Srovnali jsme výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení. Volbu samotnou už necháme na vás.

Ilustrační foto - Remax

Bydlení ve velkoměstě (nad 100 000) obyvatel

Centrum

Výhody: Bydlet v centru velkoměst bývá prestižní záležitostí. Nacházejí se tu historické domy s rozlehlými místnostmi a vysokými stropy. Bydlení na lukrativních adresách s sebou přináší komfort dostupnosti veškerého dění během několika minut. Pohodlné bydlení v centru velkoměst vyhovuje jak starším osobám, tak i mladým aktivním lidem, kteří milují večerní život.

Nevýhody: Jednou z hlavních nevýhod bývá zhoršená kvalita ovzduší, v horším případě i ruch projíždějících aut. Dalším problémem může být absence jakékoli zeleně, což s sebou nese i větší prašnost, zejména v letních měsících. Ceny nemovitostí i nájmu tu často bývají velmi vysoké.

Širší centrum

Výhody: Bydlení v klidnější části města s dobrou dostupností centra (cca do 20 minut) vyhledává dle statistik realitní kanceláře RE/MAX více než 60 % obyvatel velkoměst. Užít si tu můžete jak vlastní klid a městskou anonymitu, tak i procházky v parcích. Pronájem bytu v podobných lokalitách hledají jak rodiny s dětmi, tak i pracující jednotlivci, kteří chtějí mít všude blízko.

Nevýhody: I když je řeč o širším centru, stále jsme ve velkoměstě. Horší vzduch a větší prašnost jsou i tady inventářem, byť v menší míře než v úplném centru. Pozor na bydlení u magistrál a dálničních obchvatů, kde hrozí i větší hlučnost.

Periferie

Výhody: Budete mít kousek do přírody i do práce ve městě. Jde o skvělý kompromis pro rodiny s dětmi a jedince, kteří potřebují k životu zázemí velkoměsta, ale ve volný čas tráví raději na čerstvém vzduchu. Náš tip! Existují i takové městské čtvrti, které svým charakterem připomínají spíše vesnici. Takové části jsou typické pro Brno - třeba lokality Soběšice, Útěchov, Ořešín nebo Jehnice. Pokud vás tato forma bydlení zaujala, podívejte se na kompletní nabídku prodeje bytů v Brně.

Nevýhody: Nevýhodou může být problematické dojíždění příměstskou dopravou, zejména v nočních hodinách. Proto si před koupí či pronájmem nemovitosti vždy možnosti dopravního spojení prověřte. Zejména v satelitních městečkách pak může být problém i s nepohodlným bydlením „hlava na hlavě".

Bydlení na vesnici versus menší města

Vesnický život vám nabídne klid, čistý vzduch, dostupnost přírody.... Život jakoby se tu zastavil, nikdo nikam nespěchá. Za prací a nákupy bývá ale potřeba dojíždět. Oproti tomu menší města nabídnou základní občanskou vybavenost a lze tu natrefit i na dobrou práci. Občasné cestě do velkoměsta se asi nevyhnete ani v jednom případě.

Možná úskalí bydlení na vesnici

Potřebujete-li dennodenně dojíždět do města, může vás to stát hodně sil, peněz i času. Máte-li malé děti, zvažte, zda je vhodné nechat je jezdit samotné. Kalkulujte také s tím, jak dostupná je tu lékařská péče a další občanská vybavenost. Stěhujete-li se z města na vesnici, mohou vás zaskočit i poněkud tvrdší vesnické podmínky - sněhové nadílky, občasné výpadky proudu, zvídavé sousedky a podobně.

Závěrem

Bydlení vhodné přímo pro vás si už musíte vybrat sami. Pro koupi vlastní nemovitosti jsou nyní ideální podmínky. Při výběru myslete i do budoucna. Časem mohou přijít děti nebo zdravotní problémy a najednou už se nebude jevit bydlení na samotě tak skvělé jako před lety.


7.9.2013

Doporučené odkazy

Knauf Praha, s. r. o.
Společnost Knauf Praha, s. r. o., působí na českém trhu v oblasti výroby a prodeje ...
Evora CZ, s.r.o.
Moderní technologie pro větrání a vytápění rodinných domů a budov, zdravotechnika, centrální ...
SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby interiérů a ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Venkovský styl | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Vybavení chalupy | Stavba chalupy