Okna v Domě snů

Okna pro Dům snů byla vybrána tak, aby vyhověla náročným požadavkům pasivního domu, proto dřevěná okna SOLID COMFORT ze Slavonic.

Ve třetím díle reality show Dům snů jsme se byli podívat na výrobu dřevěných oken ve Slavonicích a viděli jsme, jak taková okna vznikají.

Výroba dřevěných oken a dveří

Cesta dřevěného lepeného hranolu k oknu je dlouhá a náročná. Práce se dřevem je stále závislá na lidech, jejich vztahu a úctě k tomuto materiálu.
Dřevěný hranol po kontrole vlhkosti putuje ze skladu do strojovny, kde je přesně vyhoblován čtyřstrannou frézkou a pokračuje na profilování na CNC obráběcím centru, kde již dostává tvar okna.
Pro dosažení dokonalého povrchu výrobků je nezbytné důkladné broušení a kontrola povrchu dřeva.
Obroušená okna pokračují na linku povrchové úpravy, začíná impregnací jednotlivých dílů - ponořením do impregnačního roztoku (impregnaci proti plísním houbám a hnilobě), potom druhé ponoření do transparentní mezivrstvy - uzavření povrchu (čelního dřeva), přebroušení a již finální povrchová úprava, ošetření „V" spár a vysokotlaký nástřik silnovrstvou lazurou.
Z lakovny po dokonalém proschnutí vyjedou na dráze jednotlivé díly (okenní křídla, rámy, dveřní křídla a zárubně) na zakování celoobvodovým kováním, osazení těsnění a vyzkoušení funkce okna.
A z kovárny na zasklívací linku k zasklení izolačními skly.

Kvalita oken významně ovlivňuje tepelné ztráty a stvrzuje charakter domu.

Dřevo je přírodní a ekologický materiál, okna a dveře ze dřeva jsou tradiční součástí rodinného domu. Dřevěná okna prošla dlouhým vývojem až do současné podoby, kdy jsou okna nejen hezká, dobře se obsluhují, dosahují vynikajících tepelně-izolačních parametrů, ale mají také dlouhou životnost a snadnou údržbu. Obavy z nutnosti natírání oken již patří minulosti, eurookna i dveře jsou povrchově upravována elastickými akrylovými UV odolnými lazurami, které zajišťují dlouhou životnost .
Okna, balkonové a posuvné dveře i vchodové dveře byly pro Dům snů vybrány ve zcela novém profilu SOLID COMFORT, který vyhovuje nejen standardu nízkoenergetického, ale i pasivního domu. Součinitel prostupu tepla celého okna je Uw= 0,70W/m2K. Tento profil oken se vyznačuje speciální konstrukcí spodní části okna, která zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti v této kritické části. Celý profil je zesílen proti běžným eurooknům na 92mm a osazen izolačními trojskly Ug=0,5W/m2K.
Architekt Domu snů Josef Smola vymyslel různé „specialitky" jako rohová okna s izolačním trojsklem bez rohového sloupku, která umožňují nerušený výhled do okolní krajiny, velkou prosklenou posuvnou stěnu HS-portál spojující interiér s exteriérem, a v souladu s moderním charakterem domu zcela jednoduché vchodové dveře .

  

Montáž oken v dřevostavbě

Nejen kvalitní okna jsou důležitá, ale i správně provedená montáž .
Na videu vidíme postup montáže s řešením vnějšího těsnění s komprimovanou páskou, ta zajišťuje vodotěsnost směrem dovnitř a paropropustnost směrem ven. A vnitřní těsnění s fólií, která zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost.
Jako tepelná a zvuková izolace funguje běžně používaná PU pěna, ale pokud je takto zatěsněná, nemůže degradovat vlivem vlhkosti, která by se mohla dostat do připojovací spáry. V nízkoenergetických a pasivních domech je dokonale zatěsněná spára důležitá i kvůli těsnosti , toto se ověří i při provádění Blower door testu

 

fotografie: archiv TV Nova, video: www.dumsnu.nova.cz 

 

Související články:

Dřevěná okna nejen do pasivního domu

Oči domu - okna ze dřeva

Další technologické bonusy ze stavby Domu snů11.10.2009

Doporučené odkazy

SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby interiérů a ...
SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří
Tradiční český výrobce dřevěných oken a dveří , zaměřuje se na výrobu eurooken pro ...
Knauf Insulation
Světový výrobce a dodavatel izolací se širokou škálou výrobků splňujících požadavky na energetickou ...

Komentáře

Přidávání komentářů je možné pouze pro přihlášené uživatele.

 


Zapomněli jste svoje přihlašovací údaje?
Registrace

Český kanafas | Chalupářská svítidla | Galerie o bydlení | Články o bydlení | Stavba Domu snů | Články o dřevostavbách | Česká okna a dveře | Odkazy
To pravé BYDLENÍ - magazín o bydlení, informační portál o bydlení, stavebnictví a zahradě. Inspirace, trendy a Vaše fotogalerie.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | Dům snů  | Česká okna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy